Copyright 2024 - OZ Europolice federation

EPA za Srbiju na 23. godišnjem Kongresu IBSSA i 8. po redu međunarodnom Kongresu “Parterstvo za bezbednost” IBSSA-IPA-IAPA.ibssa

         Direktor EPA za Srbiju i Balkan Lazar Odžić nedavno je učestvovao na 23. Kongresu i Skupštini IBSSA u Budimpešti. Na Kongresu su bili prisutni delegati iz 28 zemalja, kao i iz 41 bezbednosne organizacije.
U zvaničnom saopstenju na Kongresu, IBSSA je pohvalila EPA i direktora Lazara Odžića, gde smatraju da se našom organizacijom i aktivnostima možemo svrstati rame uz rame sa drugim sličnim svetskim asocijacijama. Takođe izrazili su zahvalnost za zajedničku uspešnu saradnju sa našom asocijacijom, ističući kvalitet naših članova i kontakta koje imamo širom sveta. Ovakve reči predstavljaju veliki podstrek za dalji rad svih naših članova i jačanje naše mreže.
        Velika vest za našu asocijaciju jeste to da smo sa pukovnikom Bodorom iz Slovačke, predsednikom Evropske policijske federacije (EPF) potpisali ugovor o saradnji. Na samom Kongresu održana je i obuka u veštini gađanja koju su vodili stručnjaci IBSSA u swat shootingu, što je oduševilo veliki broj prisutnih zvanica. O značaju ovog Kongresa govori i činjenica da su ga porukama pozdravili mađarski premijer Viktor Orban, ministar spoljnih poslova Mađarske Peter Siarto, generalni sekretar NATO-a Jens Stoltenberg, kao i brojni predstavnici američkog Kongresa.
        Među prisutnim zvanicama bili su predstavnici diplomatskog kora u Mađarskoj, zvaničnici skoro svih službi mađarske policije, vojske, pravosuđa, ministarstva zdravlja, generalni direktor OTP banke, predsednica američko-mađarskog društva u SAD.


ZAKLJUČCI SA KONGRESA


        Godina koja je iza nas, zaokružila je broj identifikovanih žrtava trgovine ljudima na 62 žrtve. U odnosu na 2021.
(46 žrtava), to je za 35 % više. Od toga većinu žrtava čine žene, čak 79%. Procentualno seksualna eksploatacija beleži porast na 55% u statistici, koja je pred nama. Zabrinjava uvećanje broja dece među žrtvama trgovine ljudima i to na 40%. Zabeležen je porast maloletnih žrtava. Kao što je upozoravano u predhodnom periodu, starosna dob eksploatisane dece postaje sve niža. Sada šaljemo 35 puta jači APEL,
da se prevencija u cilju suzbijanja na sve načine pojača. Suočavamo se sa ozbiljnim porastom eksploatacije bilo koje vrste. Žrtva može biti višestruko ekasploatisana i to podiže skalu u procentima. Bezbednost žena i dece mora nam biti apsolutni prioritet. Svaki dan izgubi se trag desetinama njih. U sajber svetu i brojnim virtuelnim atrakcijama koje mladi prate, olakšan je put vrbovateljima. Iza maske influensera, tiktokera, gejmera, stend ap izazovista, fejk jutjubera, fensi tviteraša i brojnih lica koji po društvenim mrežama bacaju prašinu u oči, skupim lajf stajlom (kako to zovu danas tinejdžeri), često se krije organizovana grupa ili pojedinac u takozvanom
"sajber lovu". Nema šablona, negativni fenomen sa kojim se suočavamo je najprofitabilnija kriminalna delatnost bez puno rizika za vrbovatelje. Teško im je ući u trag, uz laku moć prikrivanja identiteta (lažni profili i lažno predstavljanje). Uz proveren metod obmane i psihološki pristup potencijalnoj žrtvi. Prevencija u cilju suzbijanja, mora imati kontinuitet kroz radionice, predavanja, seminare, konferencije i brojne druge aktivnosti. Medijski prostor igra važnu ulogu u procesu borbe protiv trgovine ljudima.
Na taj način, informacije koje plasiramo, ulaze u sve domove i postaju viralne. "JEDNA REČ VIŠE, JEDNA ŽRTVA MANJE!!!"


Text: Ekipa EPA

 

 

Z dôvodu zabezpečenia funkčnosti stránka využíva cookie.
Ok